Pokud vybíráme půjčku, zajímá nás její celková výhodnost. Na tu mají vliv hned dva ukazatele, a to konkrétně úrok a také RPSN. Pojďme se podívat na to, co vlastně tato zkratka znamená a jak dokáže každou půjčku výrazným způsobem zdražit. Překlad této zkratky je poměrně jednoduchý, jelikož znamená sousloví roční průměrná sazba nákladů. Dle naší zkušenosti již tedy můžeme vyčíst, to, že se jedná o náklady, které souvisejí s půjčkou. Ty ale nejsou udávány v pevných částkách, ale jsou udávány v procentuelní hodnotě. Ta se poté odvíjí od samotné částky, kterou si půjčujeme.

Je povinné ho uvádět

V minulosti bylo RPSN velkým problémem, jelikož řada bank i nebankovních institucí ho využívala k tomu, aby provedla podvod na své klienty. Nabídli totiž velmi nízkou úrokovou sazbu, kterou kompenzovali právě těmito náklady. Dnes se však i RPSN musí uvádět nejenom v rámci samotných žádostí nebo smluv, ale musí se uvádět také v rámci různých reklamních nabídek. To vše z důvodu, aby byl ochráněn samotný klient.

Jak ho můžeme spočítat?

Je to poměrně složité, jelikož samotný vzorem obsahuje údaje o počtu půjček, o jejich výších, letech, počtu plateb, ale i splátkách, nebo také dobu od první zaplacené splátky. To vše konkrétní výši může ovlivnit. V rámci výpočtu je tedy vhodné využít různých online kalkulaček, díky kterým získáme tento údaj velmi rychle a samozřejmě s maximální přesností.

Ne vždy je RPSN objektivní hodnotou

Ačkoliv by uvádění této hodnoty mělo pomoci, ne vždy vychází v logických hodnotách. Ukázkovým příkladem jsou mikropůjčky, kdy může dosahovat i desetitisícových hodnot. A to samozřejmě vyvolává mnohé diskuze, jelikož půjčka samotná není zase až tak nevýhodná. V rámci 5 000 Kč zaplatíme cca. 1 000 Kč na úrocích. Vzhledem ke krátké době půjčování však dané procento dosáhne takto astronomických výšin.

Co je RPSN?