Ve světě bydlení je hypotéka často jedinou možností, jak si splnit sen o možné koupi domu nebo bytu. V daném směru je samozřejmě jasné, že banky, ale i nebankovní společnosti mohou mít své individuální podmínky. Jedná se hlavně o podmínku celkové bonity a minimalizace případného rizika, pokud nám má být hypotéka skutečně poskytnuta. A ačkoliv by se dalo říci, že velkou roli zde hraje také příjem, ne vždy je tou hlavní určující hodnotou. Dnes totiž může být nabízena i hypotéka bez doložení příjmu. A rozhodně se nejedná o něco ojedinělého. Nutno ale dodat, že tento produkt mají v portfoliu hlavně nebankovní společnosti.

Důležité je mít dostatek financí

Samozřejmě daný produkt není dostupný pro všechny, jelikož je třeba splnit několik podmínek. Mezi jednu z nich zaručeně patří i taková, kdy je třeba mít dostatečně velké úspory, a hypotéka bez doložení příjmu tak pokryje pouze onu menší část kupované nemovitosti. To znamená fakt, že nemovitost výrazně překročí hodnotu poskytované hypotéky, a tak pokud splácet nebudeme, bude zabavena a z jejího prodeje bez problémů dojde k uhrazení závazku.

Můžeme ručit i jinými nemovitostmi

Další situací může být taková, kdy si tuto hypotéku přirovnáme k běžné půjčce se zástavou nemovitosti. Nejenom, že se tak poskytovaná hypotéka bude vázat na konkrétní kupovanou nemovitost, ale může se vázat i na některou z dalších, které vlastníme. A to logicky vede k faktu, že je tak nebankovní společnost s tejně jako v minulém případě dostatečně krytá proti případným rizikům, pokud bychom své závazky nespláceli tak, jak splácet máme.

Na co si dát při výběru pozor?

Podobně jako běžnou hypotéku, i tuto formu je třeba vybírat obezřetně a zaměřit se na ty nejdůležitější věci. Mezi ty patří:

  • Nízká úroková sazba
  • Pro nás výhodné délky splácení
  • Krátká fixace umožňující bezproblémové refinancování
  • Jednoduché podmínky pro získání
  • Minimální sankce v případě pozdě zaslané splátky
Hypotéka bez doložení příjmu