Pokud si vezmete hypotéku u konkrétní banky nebo nebankovní společnosti, neznamená to, že na ní musíte být vázáni až do chvíle splacení poslední koruny. Právě naopak. Ačkoliv mnoho lidí takto setrvává, ne vždy je to dobrá cesta k tomu, jak mít tento produkt nejvýhodnější na trhu. Často je totiž možné kompletně ji převést ke zcela jiné bance, a tak využít mnohem výhodnějších podmínek. A těmi máme na mysli hlavně výši úroků, které má právě vaše hypotéka. Refinancování je poté onen pojem, který by vás v souvislosti s ní měl primárně nazývat, jelikož takto tuto možnost většina bank na našem trhu i zajímá.

V čem můžete ušetřit?

Že by měly být hlavním hnacím motorem úspory, to jsme již zmínili. V daném směru je ale třeba dodat i to, že ty se týkají především úrokových sazeb. Ačkoliv ty jsou v oblasti hypoték poměrně nízké, vzhledem k výši částek může hrát roli i každá desetina procenta. A jak mnozí potvrzují, díky kvalitně zvolenému refinancování na své hypotéce ušetřili i desítky tisíc korun, které tak mohli zcela logicky použít i jinde.

Kde je možné konsolidaci hypotéky zvolit?

Co je ale v tomto směru důležité, to je pojem, který je nazýván fixace. Obecně se jedná o časové období, po které jsme vázáni právě ke konkrétní bance. Jakmile se termín vypršení nezadržitelně blíží, měly by přijít na řadu snahy o vyhledání právě onoho výhodného refinancování. Jindy ho totiž uskutečnit nelze. I proto mnozí z nás volí logicky co nejkratší termíny fixací. Častá je ta pětileté, ale stejně tak nejsou výjimky ani v podobě desetileté, nebo patnáctileté. Ta už je ale považována za delší.

Vybírejte obezřetně

A co dodat na závěr? Hlavně to, že při výběru byste měli být skutečně maximálně obezřetní, jelikož je třeba si pamatovat, že tam, kam hypotéku převedete, budete muset setrvat také dalších několik let, než budete moci opět refinancovat.

Refinancování hypotéky – jak na to?