Byt jako investice je i přes rychle rostoucí ceny nemovitostí stále velmi populární u větších i drobných investorů. Byt určený k pronajímání vám přinese pravidelný měsíční příjem a navíc časem získává na hodnotě. Ve výsledku lze také slušně vydělat na jeho prodeji, to už je ale otázka podoby budoucího trhu s nemovitostmi.

Výhody pořízení investičního bytu jsou celkem jasné. Jedná se o celkem solidní nerizikovou investici se stabilním výnosem nejčastěji okolo 3-5 % ročně a s návratností o délce zhruba 20-25 let. Ani tato investice ale není zcela bez rizika, především pokud si na koupi investičního bytu vezmete hypotéku.

Jaká jsou kritéria vhodného investičního bytu a nad jakými riziky se musíte nejprve pořádně zamyslet? Je investiční byt vhodná strategie pro vás? Jakou máte případně alternativu?

Jak vybrat vhodný byt na investici

Byt pro vlastní bydlení bude mít jiná kritéria výběru než byt investiční. Jaká jsou kritéria zaručující jeho snadnou pronajímatelnost?

  1. Byt je ve větším městě s potenciálem rozvoje

Investiční byt se vyplatí především v krajských městech, kde jsou umístěny univerzity, technologické či business parky nebo velké továrny. Pozor přitom na Prahu, která už nemusí být kvůli vysoko vyhnaným cenám nemovitostí natolik zajímavá či dostupná.

  1. Byt je v lokalitě, která je žádaná

Udělejte si ve vybraném městě průzkum oblíbenosti a žádanosti jednotlivých lokalit. Plusem je především dobrá dopravní dostupnost, občanská vybavenost a bezpečnost.

  1. Byt je spíše menší

Nejjednodušeji pronajmete byty o velikosti 1+kk až 3+kk. Menší byty jsou ideální pro nejpočetnější skupiny nájemců, jako jsou pracující singles, mladé páry, studenti a přespolní manažeři.

  1. Nízké náklady na služby a energie

Často platí, že čím menší a novější je byt, tím nižší jsou pravidelné náklady. Pro nájemce náklady hrají důležitou roli.

  1. Náklady na rekonstrukci a drobné opravy

Kritérium důležité především pro vás. Pokud chcete mít s bytem co nejméně práce a dodatečných nákladů, volte novostavbu. Starší byty se zase dají mnohem výhodněji koupit a více tak vydělat. Volba je na vás.

 

Rizika investičního bytu

Alfou a omegou minimalizace rizik pro vás jsou dvě věci – správně vybrat nemovitost a najít vhodného nájemníka. Oboje s sebou přináší značná rizika a někdy také hodně starostí.

Ve váš neprospěch hrají také strmě rostoucí ceny nemovitostí v Česku, výhodně koupit byt už není tak lehké jako dřív. Výstavba bytů se zpomaluje, což tlačí na růst cen. Ty nejlepší investiční byty již bývají prodané v raných developerských fázích.

Pokud investiční byt pořizujete na hypotéku, budete mít starostí ještě mnohem více. Opětovný růst hypotečních sazeb, jejich změny při konci fixace, vývoj inflace a důležité či nepředvídatelné změny v našem vlastním budoucím cashflow. To vše představuje značné riziko.

 

Investování v nemovitostním fondu

Co dělat, pokud nemáte dost prostředků na to, koupit si investiční byt z úspor, a chcete-li se vyhnout možným rizikům koupi na hypotéku? Co dělat, pokud nechcete mít starosti s nájemci? Zajímavou alternativou pro vás v těchto případech mohou být nemovitostní fondy.

Prostřednictvím těchto fondů se můžete podílet na zajímavých projektech z oblasti nemovitostí, které mají dokonce vyšší rentabilitu, než má pronajímání investičního bytu. Navíc vám odpadnou nepříjemné starosti s reálným bytem. Zapojit se do fondu můžete i s pouhým pár investovanými stovkami měsíčně.

Než do fondu ale své peníze vložíte, vždy si dohledejte všechny případné diskuze a recenze. To platí i pro jiné typy fondů, např. s dluhopisy. Podívejte se na vybranou společnost a její renomé.

Co se důvěryhodnosti, ale i výšky výnosů či poplatků týče, z nedávných porovnání nejlépe vychází nemovitostní fond investiční skupiny DRFG (David Rusňák Family Group). Tento fond s objemem aktiv o téměř miliardě korun vykazuje průměrný roční výnos 5,74 %. Může pro vás být zajímavou alternativou v diskuzi nad investováním do nemovitostí. Společnost DRFG spravuje kromě DRFG AIR Real Estate Fondu také dluhopisový fond DRFG UCITS Bond Fund.

Je investiční byt tou pravou cestou pro vás?