Pokud exekutor přijde do našeho bytu nebo domu, často proti němu není obrana, jelikož začne zabavovat všechen movitý majetek. Tedy abychom byli konkrétní, všechen zabavit nemůže. Pokud nechcete být případnou návštěvou exekutora překvapeni, je určitě dobré vědět, co vám vlastně zabavit nemůže a čím konkrétně můžete oponovat. Konkrétně se může jednat o tyto věci:

  • Standardní oděvní součástí
  • Vaše snubní a zásnubní prsteny
  • Veškeré zdravotnické potřeby, které potřebujete
  • Hotovost rovnou dvojnásobku životního minima

Jak je to se zvířaty?

I zvířata jsou dle našich zákonů zatím stále ještě věci, i když s určitými výjimkami. I zvířata tedy exekutor zabavovat může, nikoliv ale ve všech případech. Konkrétně může zabavit třeba zvířata hospodářské povahy, nebo zvířata určená k chovu. Pokud naopak máme zvířata jako domácí mazlíčky, tak ty zabavovat nesmí. I to je samozřejmě v tomto směru dobré vědět, jelikož ne všechny exekutoři mají své praktiky stejné, jelikož i v domácím mazlíčkovi mohou vidět zvíře s hospodářským užitkem.

Braňte se hned na místě

Ideální samozřejmě je začít se bránit skutečně ihned, ještě na místě. Jenom díky tomu budete mít možnost exekutora zastavit v jeho konání. Pokud se to ale nepovede, není třeba hned zoufat. Pokud některou z výše uvedených věcí zabaví, je vhodné podat stížnost na jeho úřad na exekutorskou komoru. To ale stále není ta poslední možnost, jelikož proti danému zabavení se lze bavit také soudně, a to takzvanou vylučovací žalobou. Ta je velmi častá také v případě, kdy exekutor zabaví takové věci, které nepatří dlužníkovi, ale patří ostatním členům domácnosti a dlužník je žádným způsobem nevyužívá. V takové žalobě je ale také třeba dokázat, že dané vlastnictví skutečně odpovídají skutečnosti. A to nemusí být ve všech případech tak jednoduché, jak se může zdát.

Nepostižitelné movité věci v rámci exekučního řízení