Po úvodním rozmachu se binární opce dostávají do nemilosti některých regulačních úřadů a brokerů. Proč tomu tak je? Odpověď je poměrně snadná.

Co jsou binární opce

Nejdříve si pojďme binární opce představit. Jedná se investiční nástroj, jenž obchodníkovi umožňuje spekulovat na pohyby cen různých podkladových aktiv poměrně jednoduchým způsobem. Vždy se řeší jen otázka, zdali cena v určitém časovém intervalu vzroste nebo klesne.

Jsou jen dvě možnosti vývoje a jen dva možné finanční výsledky obchodu. Pomineme-li možnost, že se cena vůbec nepohne, pak obchod končí nulou. Binárním obchodováním lze spekulovat na pohyby aktiv, jako jsou měny, akcie nebo například komodity.

V čem je problém

Proč tedy regulační úřady některých zemí binární opce úplně zakazují a proč někteří brokeři vyřazují tento obchodní nástroj ze svých nabídek? Odpověď zní, že kvůli podvodům.

Digitální opce totiž mají tu smůlu, že je spousta podvodníků zneužívá pro vlastní obohacení. Využívají skutečnost, že tento druh opcí stále není moc známý, a slibují velké zisky, přičemž jejich jediným cílem je inkasovat provize od brokera za nově přivedeného zákazníka. Příkladem takových podvodů z poslední doby jsou Pattern Trader a Czech Method.

Kdyby podvodníci slibovali, že komukoliv a zadarmo vydělají peníze obchodováním akcií, asi by jim uvěřilo mnohem méně lidí, než když použijí trochu tajemné binární opce.

Problém tedy není v samotném obchodním nástroji, ale v jeho zneužívání. A místo toho, aby se veřejné úsilí soustředilo na boj s podvody, v některých případech se zakazuje obchodní nástroj, který se ničím nevymyká z rodiny, do které patří.

Na co si dát pozor

Pokud máte zájem si binární obchodování opcí vyzkoušet, určitě začněte na demo účtu u regulovaného brokera. A pak používejte selský rozum, abyste nenaletěli podvodníkům. Ten totiž stačí na to, abyste poznali, že něco není v pořádku, když vám někdo slibuje, že vám zadarmo bude vydělávat velké peníze.

U regulovaného brokera pak budete vědět, že peníze z vašeho obchodního účtu jen tak nezmizí, budou pojištěné na straně státních úřadů.

Ke skutečným ziskům a úspěchům pak vede poměrně dlouhé učení a testování. Je třeba si vytvořit vlastní obchodní strategii, která bude vycházet z vlastních zkušeností, možností a potřeb.

Na závěr připomeňme, že investiční obchodování je rizikovou činností, která může přinést nejen zisky, ale také ztráty. Na obchodování je třeba použít kapitál, který si můžeme dovolit ztratit. Většina lidí se k ziskovému obchodování nikdy nedopracuje, což nejlépe ilustruje, o jak náročnou činnost se jedná.

Proto nemá cenu se do ní pouštět, pokud nemáme dostatek času a odhodlání.

Proč jsou binární opce tak kontroverzní