Exekuce majetku jsou dnes stále častější, protože postihují stále více lidí. Ty se do dluhových pastí dostat nejenom vlastní vinou, ale třeba i neuváženým ručením, nebo jakýmkoliv hříchem z mládí. To může znamenat i několik různých exekucí u několika exekutorů. V tomto případě ale lze využít takzvané spojování exekucí. Pojďme se podívat na možnosti, jaké existují.

Jedná se o stejného věřitele

Není výjimkou, že člověk může mít u jednoho věřitele i několik dluhů. Pokud dospějí až k exekuci, může dojít k tomu, že je vymáhá několik různých exekutorských úřadů. Zde je ideální požádat o tom, aby byly sloučeny do jedné exekuce k jednomu úřadu. Podmínky tohoto kroku jsou poměrně jasné, a to:

  • Plnění do 10 000 korun
  • Stejný oprávnění
  • Alespoň 2 exekuční řízení

Jedná se o různé věřitele

I v tomto případě není problémem to, aby byla celá věc přesunuta pod jeden exekutorský úřad. A to hlavně z důvodu celkových úspor. Ty však na rozdíl od prvního případu nebudou natolik markantní. Přesto jich ale dosáhnout lze. Navíc tím získáte mnohem větší přehled o tom, kolik ještě máte zaplatit, nebo zda máte exekuci na plat, na účet, nebo co exekutor ještě nezabavil. Jednáte totiž pouze s jedním jediným a nikoliv s mnoha dalšími, kteří by si samozřejmě také dělali nároky na vaše peníze i majetek.

Jak na to?

Důležitým krokem v tomto procesu je samotná žádost, na základě které může být konkrétní exekuce přesunuta pod jiný exekutorský úřad. Daný postup je nezbytný hlavně v druhém jmenovaném případě. Pokud bychom totiž zmínili i ten první, tak zde může vše proběhnout takzvaně „ex lege“, tedy automaticky ze zákona. Ostatně tomu často napomáhají i samotní věřitelé, kteří se s dalším rozhodnutím o dluhu a jeho povinnosti zaplacení obracejí stále na stejného exekutora, zvláště pokud je v rámci daného vymáhání úspěšný.

Spojování exekucí aneb jak ušetřit
Štítky: