Peníze hýbou světem a výdaje za domácnost vaší peněženkou. Dnes vám zkusím dát pár rad, jak vaší peněžence trochu ulehčit. V bytě se dá určitě šetřit jídlem, vodou, plynem a taky elektřinou. Elektřině bych se rád aktuálně věnoval. Většina lidí ani netuší, jak se dá na maličkostech ušetřit.

Osvětlení

Základní věc na které ušetříte nejvíce. Pokud používáte staré žárovky, hodně rychle je vyměňte za úsporné nebo lépe LED žárovky. Kvalitní LED žárovky můžete koupit třeba v eshopu emerx.cz.

Porovnáme si teď mou aktuální úsporu v jednom z pokojů. V ložnici mám světlo se 4-mi 40W žárovkami. Za hodinu svícení tedy sežere 160Wh, což je při mém průměrném svícení 4 hodiny denně asi 1050,- Kč ročně. Vyměnil jsem je za dvě úsporné zářivky o celkovém příkonu 30W. Svítivost takovýchto úsporných zářivek je větší a úspora je 81%. Cena za stejné svícení ročně je jen 190,- Kč !

Osobně jsem vyměnil žárovky za úsporné zářivky i na záchodě či v předsíni. Zatím fungují už více jak rok a půl a vypadá, že zapínání a vypínání jim v dnešní době nevadí.

Suma sumárum za osvětlení máte úsporu přibližně 70%. (Cena úsporných zářivek dnes není ani nijak vysoká oproti LED žárovkám)

Spotřebiče a záhadný Stand-by režim

Onen režim o kterým nikdo nic neví je velký žrout energie. Moje tiskárna žere dokonce stejné množství energie nezávisle na tom, zda je zapnutá ve stand-by režimu nebo vypnutá. Stand-by režim je režim, při kterém je například televize a její elektronika zapnutá a připravená na váš stisk zapínání na dálkovém ovládání. Toto vyčkávání ale bere elektřinu a mnohdy ne málo.

Můj nejlepší příklad, který vždy uvádím u stand-by režimů je naše blbá pračka. Pračka která má jen mechanické kolečko programů a kolečko teploty. Nic více. A stejně sežere při vypnutém stavu 300,- Kč ročně. Proč mám sakra dávat 300 korun každý rok jen za to, že čeká až ji zapnu. Pračka se u nás stala jednou z věcí, které zásuvku vidí jen když chceme my.

Co dále se vyplatí vypínat ze zásuvek

  • Router
  • Mikrovlnka
  • Monitory
  • Reprobedny
  • HiFi věže
  • Nabíječky
  • DVD přehravače
  • Tiskárny
  • Televize
  • Pračky

Obecně vše co obsahuje elektroniku…. a co si budeme povídat, dnes obsahuje elektroniku vše. Vlastně bych vám doporučil vypnout hlavní jistič, ale lednici dnes potřebujeme denně.

Opakem jsou ale například počítače. Je nedoporučuji vytahovat ze zásuvky, protože potřebují energii k udržení nastavení BIOSu a času. Taky to jejich zdroje nemají rády.

Jde sice o desetikoruny u každého spotřebiče, ale ročně se vám ty úspory nasčítají !

Suma sumárum úspora je 40%, pokud budete spotřebiče vytahovat ze zásuvky ve chvíli kdy je nepotřebujete. Výborný pomocník je pak vypínací zásuvka nebo prodlužka.

Výměna spotřebičů

Je to poměrně sporná věc. Staré spotřebiče žerou hodně, opravdu velmi hodně. Pokud nakoupíte úsporné A+++++ spotřebiče, spotřeba bytu půjde rapidně dolů. Otázkou je za jak dlouho by se vám vrátila investice do nového vybavení.

Dobrou věcí je ovšem nákup notebooku místo počítače. Počítač si vezme asi 80-120W každou hodinu, kdežto notebook jen 15-45W. Úspora asi 66%.

Celkově se dá novými spotřebiči ušetřit 50-80%.

Závěrem

Investice do úsporných zářivek se vám vrátí hodně rychle. Investice do spotřebičů bude trvat déle. Pokud ovšem budete dodržovat výše psané nápady, dosáhnete úspory 53-63% celkových výdajů za elektřinu. Samozřejmě u svícení se dá ušetřit ještě více, pokud nebudete mít pořád rozsvícený celý byt.

Doufám, že někomu nějakou korunu ušetřím.

Tipy na úsporu energie v domácnosti
Štítky: