Je-li spořící produkt, který je v posledních letech velmi hojně doporučován, je to zcela určitě penzijní spoření. To souvisí s důchodovou reformou a počítá tak s tím, že bychom si měli jako občané spořit na důchody také sami. A právě penzijní spoření, neboli penzijní připojištění je produktem, o kterém v tomto směru uvažuje stále více lidí. A ty samozřejmě zajímá i to, jak na výběr peněz z penzijního spoření, a jaké jsou vlastně podmínky výběru naspořených částek.

Spoření musí dojít do samotného konce

V souvislosti s tímto spořením je třeba říci, že v době, kdy ho sjednáváme, ho uzavíráme na určitou dobu. A právě tato doba je rozhodující v tom, kdy si budeme moci peníze vybrat. Není totiž možné něco takového učinit v průběhu spoření, jelikož vždy je nezbytné počkat do chvíle, kdy dané sjednaná doba uplyne. Jedině tak máme nárok nejenom na všechny naspořené peníze, ale také na všechny úroky nebo státní bonusy.

Lze využívat výsluhové penze

Jednou z možností, jak peníze vybírat dříve, je takzvaná výsluhová penze. I na tu sice musíme počkat, ale pouze 15 let od samotné doby spoření. Následně si již můžeme naše peníze vybírat. Nikoliv však všechny a libovolně, jelikož jsme omezeni pouze poloviční naspořenou částkou.

Zrušení je nejméně výhodné

Kdy je výběr peněz z penzijního spoření skutečně nevýhodný, to je ve chvíli, kdy dané spoření plně zrušíme. V souvislosti s tím totiž přijdeme doslova o vše, co nesouvisí s našimi vklady. Nejčastěji se potom jedná o:

  • Státní příspěvky
  • Výnosy ze státních příspěvků
  • Výnosy z námi naspořené částky
  • Slevy na dani, které jsme si nárokovali – ty je třeba zpětně vrátit

Logicky se tedy nemusíme bát toho, že bychom přišli o vše, ale daný systém je nastavený tak, že získáme pouze ty naše peníze. Celý proces by tedy vyšel stejně, jako bychom peníze nechávali na našem běžném účtu, nebo je schovávali pod postel. Budeme je mít, ale nenaspoříme vůbec nic navíc.

Výběr peněz z penzijního spoření
Štítky: